Prečo sú plasty škodlivé pre životné prostredie?

Prečo sú plasty škodlivé pre životné prostredie?

Plasty sa bohužiaľ nerozkladajú ako napríklad mŕtvy strom v lese, ktorý sa následne stáva základom života pre nespočetné množstvo ďalších živých tvorov.

Plastová fľaša sa rozkladá na mikroplasty, čo trvá niekoľko storočí, a je pre životné prostredie ešte škodlivejšia než neporušená plastová fľaša, pretože plastové častice sú absorbované živými tvormi a narúšajú ich metabolizmus. V súčasnej dobe výskum predpokladá, že mikroplasty sa nikdy celkom nerozpustia. Mikroplasty sa tiež veľmi ťažko vylučujú, ukladajú sa v organizme a stúpajú po potravinovej pyramíde. Mikroplasty sa usadzujú aj v ľudskom tele.

Aké materiály používa TicToys ako alternatívu k plastom?

1.Biologicky rozložiteľné plasty

Biologicky rozložiteľné plasty sú plasty, ktoré sa za vhodných podmienok rozkladajú. Medzi rozložiteľnými a kompostovateľnými materiálmi alebo výrobkami existuje rozdiel, ktorý spočíva predovšetkým v časovom faktore. Zatiaľ čo rozložiteľné plasty sa rozkladajú až po dlhšej dobe a často iba za optimálnych podmienok (napr. v priemyselnej kompostárni), kompostovateľné plasty sa rozkladajú z 90 % do 90 dní.

Príkladom takéhoto plastu, ktorý sa dá kompostovať trebárs aj v domácich podmienkach, sú obaly na báze kukuričného škrobu. Nemusíte sa báť, v suchu (napr. doma v skrini) sa takýto druh plastu nerozkladá, ale pokiaľ ho dáte do pôdy na záhrade, tak určite áno. Pri tomto procese nevznikajú žiadne mikroplasty!

Príklad rozložiteľného plastu:

Obal stavebnice Binabo – štartovacia súprava (24 dielikov).

2. Bioplasty

Na rozdiel od rozložiteľných plastov sú bioplasty trvanlivé. Bio tu označuje rastlinný pôvod materiálu.

Namiesto ropy je tento materiál založený na tzv. biopolyméroch, ktoré je možné získať z rôznych rastlinných surovín v závislosti od požadovaných vlastností. Ich vlastnosti sú zhodné s vlastnosťami bežných plastov, preto ich často nie je možné vizuálne ani hapticky odlíšiť.

Bioplasty sa často skladajú iba z určitého podielu surovín rastlinného pôvodu; určitý podiel petrochemických surovín sa vždy pridáva. Avšak získať plasty je možné aj zo 100% obnoviteľných surovín.

Materiál, ktorý používame pre dieliky stavebnice Binabo, je založený na biopolyméroch z cukru a je vystužený vláknami smrekového dreva. Materiál je teda vyrobený zo 100% obnoviteľných surovín!

Príklad bioplastu:

Dieliky stavebnice Binabo

Košík
Start typing to see products you are looking for.